Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013
Nr projektu:
RPDS.06.04.00-02-069/09
Nr umowy o dofinansowanie:
UDA-RPDS. 06.04.00-02-069/09-00 z dnia 30.10.2015 r.
Cel projektu:
Głównym celem projektu jest zagospodarowanie starej niecki wodnej oraz wzbogacenie walorów turystycznych tego miejsca. Projekt wpływa na ożywienie gospodarcze i społeczne, a także zwiększenie potencjału turystycznego i kulturalnego, w tym nadanie obiektom i terenom zdegradowanym nowych funkcji społeczno-kulturalno-gospodarczych. Ponadto wpływa na wzrost roli kultury i turystyki jako czynników stymulujących rozwój społeczny i gospodarczy regionów z uwzględnieniem potrzeby zapewnienia zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska oraz ułatwienie dostępu do atrakcji, obiektów turystycznych i kulturalnych.
Cele szczegółowe to:
• poprawa stanu obiektu;
• poszerzenie oferty artystycznej;
• podwyższenie atrakcyjności kulturowej;
• promocja i propagowanie dziedzictwa kulturowego.
Przedmiot projektu:
Przedmiotem Projektu jest renowacja zabytku – niecki wodnej, zlokalizowanej przy Hali Stulecia we Wrocławiu - który jest wspólnym dobrem i równie dostępnym dla wszystkich. W wyremontowanej niecce zlokalizowano nowoczesną fontannę multimedialną, wyposażoną w szereg różnego rodzaju atrakcji wodnych: gejzery, dysze wyposażone w elektrozawory oraz ekran wodny. Fontanna multimedialna przystosowana jest do pracy w kilku trybach: dziennym, sekwencyjnym, muzycznym i multimedialnym (tzw. show z wykorzystaniem wszystkich atrakcji oświetlenia, projektorów multimedialnych i laserowych). Do oświetlenia dysz zastosowano światła typu LED, zapewniające pełne spektrum barwne. Z uwagi na zabytkowy charakter obiektu przebudowywany obiekt jest odwzorowaniem, zarówno w kształcie jak i użytych materiałach, stanu pierwotnego. Realizacja projektu przyczyni się do wzrostu konkurencyjności dolnośląskiej oferty turystycznej oraz bardziej efektywnego wykorzystania obiektów dziedzictwa kulturowego dla podniesienia atrakcyjności oferty turystycznej i kulturalnej regionu.
Produktami inwestycji będą:
Liczba obiektów zabytkowych nieruchomych poddanych procesowi konserwacji i/lub restauracji
– udostępnionych dla ruchu turystycznego: 1 szt.
Środki finansowe, wysokość dofinansowania:
- Całkowita wartość projektu: 15 965 601,19 PLN
- Wkład Miasta: 7 487 687,06 PLN
- Kwota wydatków kwalifikowanych: 12 111 305,89 PLN
- Kwota dofinansowania: 8 477 914,13 PLN
Termin realizacji:
- Termin rozpoczęcia rzeczowej realizacji projektu: 03.01.2008 r.
- Termin zakończenia finansowej realizacji projektu: 04.12.2015 r.