Nr projektu:
Z/2.02/I/1.4/250/04
Nr umowy o dofinansowanie:
Z/2.02/I/1.4/250/04/U/32/07 z dnia 22.08.2007 r.
Muzeum Miejskie Wrocławia (MMW) powstało 01.01.2000 roku z połączenia Muzeów: Historycznego, Archeologicznego, Sztuki Medalierskiej, Militariów oraz Sztuki Cmentarnej. Wcześniej były to samodzielnie funkcjonujące jednostki. Największe z nich Muzeum Historyczne gromadziło zabytki i pamiątki z zakresu historii i sztuki dotyczące dziejów Wrocławia i Śląska oraz czasów współczesnych, wyroby rzemiosła artystycznego, sztandary polskie, pamiątki narodowe i biżuterię patriotyczną. Do roku 2000 posiadało trzy oddziały: Stary Ratusz, Arsenał Miejski i Stary Cmentarz Żydowski oraz 6 działów naukowych. Stałe ekspozycje były umiejscowione w Ratuszu, w Arsenale oraz przy Starym Cmentarzu Żydowskim. Od 01.01.2000 r. zbiorami dawnego Muzeum Historycznego dysponuje MMW.
Muzeum Miejskie Wrocławia boryka się z kwestią braku wystarczająco dużej powierzchni wystawienniczej i magazynowej dla bogatych zbiorów. Problem ten szczególnie mocno odczuwany jest przez Oddział Historyczny, który nie dysponuje żadną stałą powierzchnią dla prowadzenia działalności programowej.
Brak odpowiedniej bazy materialnej uniemożliwia realizację niektórych projektów wystawienniczych o wysokich walorach merytorycznych. Stąd władze miasta podjęły decyzję o przekazaniu obiektu przy ul. Kazimierza Wielkiego 35 na siedzibę Oddziału Historycznego MMW. Budynek dawnego Pałacu Królewskiego od 2000 r. poddawany jest gruntownemu remontowi i modernizacji. Polega ona na wykonaniu prac budowlanych i konserwacyjnych we wnętrzach budynku, prac zewnętrznych oraz prac instalacyjnych.
Dzięki współfinansowaniu projektu przez Unię Europejską możliwe jest dokończenie remontu i modernizacja budynku w zakresie, który pozwoli uruchomić w obiekcie nowoczesne centrum wystawiennicze (II etap przebudowy). Działania dotyczą obiektu o kubaturze 33 533 m3 i powierzchni 5 331,6 m2 oraz barokowego ogrodu o powierzchni 2 196 m2.
Zakres rzeczowy Projektu obejmuje:
- Dostawę i montaż systemu rozgłoszeniowego;
- Dostawę i montaż systemu do oprowadzania grup;
- Dostawę i montaż systemu audiowizualnego;
- Dostawę i montaż wyposażenia wnętrz budynku;
- Rekonstrukcję ogrodu barokowego;
Korzyści jakie przyniesie realizacja projektu
Dzięki realizacji projektu powstanie nowoczesne centrum wystawiennicze, które będzie sprzyjać podniesieniu konkurencyjności regionalnych produktów kulturalnych i turystycznych.
Ponadto ekspozycja Muzeum wzbogaci się o:
- 8 nowych pozycji programowych, między innymi: Wystawa pn. "1000 lat Wrocławia", w ramach której będą prezentowane min. działy: Śląsk średniowieczny, Wrocław lokacyjny i późnośredniowieczny, Wrocław w czasach nowożytnych 1526 - 1740, Renesansowy, manierystyczny kościół, dom, szkoła i praca, Wrocław w okresie i po wojnie trzydziestoletniej, Rozwój urbanistyczny Wrocławia w dobie Baroku. Będą prezentowane dzieje Uniwersytetu Wrocławskiego, historia teatru wrocławskiego, Akademii Sztuki i Przemysłu Artystycznego, historia Wrocławia w XIX i XX wieku. Specjalna ekspozycja będzie poświęcona "Solidarności". Wystawa pn. "Galeria Malarstwa Śląskiego od XVI wieku po czasy współczesne". Głównymi wątkami tej prezentacji będzie dorobek akademii plastycznych Wrocławia oraz twórczość kolonii malarskiej w Szklarskiej Porębie.
- 5 wystaw czasowych w roku, które będą efektem wymiany krajowej i międzynarodowej.
W obiekcie tym planowana jest również organizacja konferencji, prezentacji, szkoleń, pokazów i innych spotkań. Pozwoli to zwiększyć liczbę korzystających ze zmodernizowanej infrastruktury kulturalnej. Stworzone zostaną nowe możliwości odpoczynku w odrestaurowanym ogrodzie barokowym połączonego z odbiorem sztuki dzięki eksponowanym zabytkowym obeliskom, rzeźbom, wazom. Atrakcyjne prezentowanie eksponatów muzealnych w gablotach i modułach naściennych z wykorzystaniem efektów aranżacji świetlnych, kolorystycznych. Zaoferowanie nowej formy prezentacji eksponatów w postaci sytemu wizualizacji (kiosków multimedialne, które pozwolą w sposób atrakcyjny (film, dźwięk, grafika, interakcja) uzyskać dodatkowe informacje o eksponatach).
Poprzez zamontowanie systemu tłumaczeniowego możliwe będzie oprowadzanie wycieczek obcojęzycznych i symultaniczne tłumaczenie słów przewodnika dzięki temu zwiększy się ilość zagranicznych turystów zwiedzających muzeum.
Produktami inwestycji będą:
- Powierzchnia terenów zagospodarowanych na cele turystyczne i kulturalne - 0,22 ha
- Powierzchnia zmodernizowanych obiektów infrastruktury kulturalnej - 5331,6 m2
Środki finansowe, wysokość dofinansowania (zgodnie z umową o dofinansowanie z dnia 22.08.2007r.):
- łączna wartość inwestycji - 10 099 818,55 PLN - całkowita wartość projektu
- kwota dofinansowania - 5 567 754,59 PLN (ok. 75% kwoty całkowitych wydatków kwalifikowanych)
Terminy realizacji (zgodnie z umową o dofinansowanie):
- Rozpoczęcie: III kwartał 2004 r.
- Zakończenie: III kwartał 2008 r.
W imieniu Gminy Wrocław projekt realizuje:
- Muzeum Miejskie Wrocławia www.mmw.pl
- Zarząd Inwestycji Miejskich www.zim.wroc.pl