Nr umowy o dofinansowanie:
FENX.01.02-IW.01-0016/23
Źródło finansowania:
Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021 - 2027
Priorytet FENX.01 Wsparcie sektorów energetyka i środowisko z Funduszu
Spójności.
Działanie FENX.01.02 Adaptacja terenów zurbanizowanych do zmian klimatu.
Opis projektu:
Przedmiotem projektu jest wdrożenie na terenie Wrocławia rozwiązań, które przyczynią się do zbudowania zrównoważonego systemu gospodarowania wodami opadowymi wraz z ich retencją oraz rozwiązań opartych o zielono-niebieską infrastrukturę i przyrodę.
Projekt w oparciu o zawarte Porozumienie stanowi wspólne przedsięwzięcie Gminy Wrocław oraz MPWiK S.A., który w Projekcie pełni rolę Podmiotu upoważnionego do ponoszenia wydatków kwalifikowalnych.
W ramach Projektu zostanie zrealizowanych 6 zadań: zadania od 1 do 5 zostaną zrealizowane przez Gminę Wrocław, za realizację zadania 6 odpowiada MPWiK S.A:
Zadanie 1. Zielono-niebieskie Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej
Zadanie 2: Plac wejściowy na Promenadę Staromiejską przy ul. Świdnickiej (Zielono -niebieski skwer przy pomniku Bolesława Chrobrego)
Zadanie 3: Zielono-niebieski skwer przy ul. Suchej
Zadanie 4: Zazielenienie placu Nowy Targ
Zadanie 5. Park kieszonkowy przy ul. Powstańców Śląskich
Zadanie 6: Budowa sieci kanalizacji deszczowej w ul. Cegielskiego, Braci Hofmannów i Konduktorskiej wraz ze zbiornikiem retencyjnym oraz przepompownią wód deszczowych
Uzupełnieniem zakresu Projektu będą działania informacyjno – promocyjne oraz działania edukacyjne zmierzające do podniesienia świadomości mieszkańców na temat wykorzystania środków UE na działania związane z adaptacją miast do zmian klimatu.
Grupy docelowe:
Beneficjentami projektu będą wszystkie osoby mieszkające we Wrocławiu, które będą miały dostęp do nowej lub udoskonalonej zielonej infrastruktury oraz odnoszące korzyści z wyższego poziomu ochrony przed klęskami żywiołowymi związanymi ze zmianami klimatu, w tym przede wszystkim:
- osoby korzystające z oferty kulturalnej Ośrodka Pamięć i Przyszłość działającego w Centrum Historii Zajezdnia,
- osoby korzystające z Promenady Staromiejskiej, która stanowi rozległy pas zieleni miejskiej w obrębie Starego Miasta. Promenada przecina ważne w układzie komunikacyjnych Wrocławia ulice i place, w tym ul. Świdnicką - jedną z głównych ulic Wrocławia. Użytkownikami odcinka Promenady Staromiejskiej przy pomniku Bolesława Chrobrego są np. mieszkańcy Wrocławia, piesi, rowerzyści, którzy przemieszczają się w otoczeni zabudowy centrum miasta, osoby, które odwiedzają położone w sąsiedztwie obiekty publiczne tj. Teatr Lalek, Kościół Bożego Ciała, Dom Handlowy Renoma,
- użytkownicy skrzyżowania ul. Suchej i ul. Borowskiej, w tym osoby przemieszczające się w kierunku węzła komunikacji miejskiej przy Dworcu Wrocław Główny lub w kierunku Centrum Handlowo-Usługowego Wroclavia i Dworca Autobusowego a także pracownicy wielu zlokalizowanych przy ul. Suchej biurowców,
- mieszkańcy odwiedzający jeden z najważniejszych historycznych placów miejskich: plac Nowy Targ. Przy placu znajduje się Urząd Miejski Wrocławia zajmujący się obsługą mieszkańców i przedsiębiorców. Pod powierzchnią placu jest podziemny parking (334 miejsca parkingowe). W sąsiedztwie Palcu zlokalizowana jest Hala Targowa z bogatą ofertą handlową. Plac Nowy Targ znajduje się na obszarze chętnie odwiedzanym ze względu na znajdujące się w pobliżu główne zabytki Wrocławia: Rynek, Ossolineum, Uniwersytet Wrocławki, kościół św. Wojciecha i katedra św. Wincentego i Jakuba i inne. Plac Nowy Targ poprzez ul. Piaskową i Most Piaskowy jest skomunikowany z największą atrakcją turystyczną Wrocławia - Ostrowem Tumskim,
- mieszkający lub mający sprawy do załatwienia w okolicach jednego z najważniejszych i najbardziej ruchliwych skrzyżowań we Wrocławiu: skrzyżowania ul. Powstańców Śląskich, głównej arterii wylotowej z Wrocławia na południe i Alei Wiśniowej leżącej w ciągu Obwodnicy Śródmiejskiej.
Grupa docelową budowy systemu zagospodarowania wód opadowych na osiedlu Jagodno będą jego mieszkańcy. Wybudowana infrastruktura poprawi warunki życia mieszkańców Jagodna a zastosowany system retencji wód opadowych zmniejszy przepływy wód w odbiorniku przyczyniając się do ograniczenia ryzyk klimatycznych i klęsk żywiołowych w skali całego miasta i wszystkich jego mieszkańców.
Cele projektu
Celem ogólnym projektu jest łagodzenie negatywnych skutków zmian klimatycznych oraz zwiększenie efektywnego zarządzania coraz bardziej ograniczonymi zasobami wodnymi poprzez wsparcie zrównoważonych systemów gospodarowania wodami opadowymi na obszarach Wrocławia charakteryzujących się intensywnymi procesami urbanizacyjnymi. Cel ten zostanie osiągnięty poprzez budowę zielono-niebieskiej infrastruktury i kanalizacji deszczowej przy jednoczesnym zwiększeniu zdolności retencyjnych tych terenów.
Cel ogólny będzie możliwy do realizacji dzięki wyznaczeniu skorelowanych z nim celów szczegółowych:
- Zwiększenie zdolności retencyjnej ogólnodostępnych przestrzeni miejskich.
- Zmniejszenie ryzyka powodzi i lokalnych podtopień oraz zmniejszenie szkód i strat w majątku wywołanych podtopieniami.
- Stworzenie warunków do rozwoju bioróżnorodności na terenie Wrocławia.
- Złagodzenie efektu miejskiej wyspy ciepła.
- Poprawa bezpieczeństwa i komfortu życia mieszkańców.
- Ulepszanie jakości i estetyki przestrzeni miejskiej.
- Lokalna poprawa jakości powietrza - dzięki absorpcji przez rośliny zanieczyszczeń emitowanych do powietrza w procesie fotosyntezy.
- Zmniejszenie ryzyka wprowadzania do środowiska nieoczyszczonych ścieków komunalnych z uwagi na odciążenie kanalizacji ogólnospławnej.
- Poprawa jakości wód nadmiarowych odprowadzanych kanalizacją deszczową do odbiorników poprzez zastosowanie systemów podczyszczania.
- Zmniejszenie kosztów pielęgnacji terenów zieleni poprzez wykorzystanie wód opadowych w miejscu opadu lub wykorzystując wody ze zbiorników retencyjnych do zasilania roślin.
- Poprawa świadomości społecznej związanej ze skutkami zmian klimatycznych i działań adaptacyjnych, które łagodzą negatywne skutki tych zmian.
- Zwiększenie atrakcyjności Wrocławia jako miejsca do pracy i życia.
Efekty i rezultaty Projektu
Realizacja Projektu w zaplanowanym kształcie i zakresie pozwoli na coraz lepsze przystosowanie przestrzeni miejskiej Wrocławia do zmian klimatu, dzięki przeprowadzeniu prac budowlanych i modernizacyjnych na terenach miasta o łącznej powierzchni 1,3923 ha. Wybudowane zostaną obiekty małej retencji o pojemności 1 050,5 m3 a ponadto zostaną zastosowane inne rozwiązania zwiększające zdolności retencyjne obszarów. Rozwiązania przyjęte dla budowy kanalizacji deszczowej o długości 0,65 km, ograniczą spływ wód do odbiornika i umożliwią ich wykorzystanie.
W wyniku realizacji Projektu 7 141 m2 powierzchni szczelnych przekształci się w tereny zielone lub o nawierzchniach przepuszczalnych. Powierzchnia zieleni na obszarze objętym projektem wzrośnie o 67%. Z 56% powierzchni nastąpi zatrzymanie odpływu i retencjonowanie wód opadowych, a 87% retencjonowanych wód zostanie wykorzystanych, z tego 99% na cele zieleni.
Projekt, zwiększając zdolności retencyjne obszarów i powiększając tereny zieleni miejskiej, przyczyni się do ograniczenia negatywnych skutków ekstremalnych zjawisk pogodowych takich jak upały, susze, deszcze nawalne, burze, niskie temperatury, a także stworzy sprzyjające warunki do poprawy funkcjonowania miejskiego ekosystemu oraz usług ekosystemowych: jakości powietrza, zachowania bioróżnorodności, ograniczania efektu miejskiej wyspy ciepła. Poprawi się bezpieczeństwo mieszkańców, ich komfort oraz ograniczy ryzyko strat materialnych wynikających z wylań i podtopień, a także powodzi
Środki finansowe, wysokość dofinansowania, zgodnie z umową o dofinansowanie:
Wartość całkowita Projektu: 37 127 430,49 PLN
Wydatki kwalifikowane: 30 594 410,53 PLN
Wnioskowane dofinansowanie (77% kkw): 23 557 696,06 PLN, w tym:
Gmina Wrocław: 13 948 096,06 PLN
MPWiK: 9 609 600,00 PLN
Jednostka Gminy zaangażowana w realizację projektu:
W realizację Projektu ze strony Beneficjenta – Gminy Wrocław będą zaangażowane następujące jednostki:
- Zarząd Zieleni Miejskiej – https://zzm.wroc.pl/
- Zarząd Inwestycji Miejskiej – https://www.zim.wroc.pl/
- Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” - https://zajezdnia.org/
Przydatne linki
Informacje na temat możliwości ubiegania się o dofinansowanie ze środków funduszy strukturalnych Unii Europejskiej można znaleźć na stronach internetowych:
Serwis Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko
Serwis Instytucji Wdrażającej Program Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko
https://www.gov.pl/web/nfosigw/fundusze-europejskie-na-infrastrukture-klimat-i-srodowisko
Serwis prezentujący projekty realizowane na terytorium Polski, współfinansowane z Funduszy Europejskich
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
Zgłoś nieprawidłowość
W celu zapewnienia realizacji projektów w sposób etyczny, jawny i przejrzysty, Instytucja Zarządzająca Programem Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021 - 2027 (FEnIKS) udostępniła narzędzie umożliwiające przekazanie informacji o podejrzeniu wystąpienia nieprawidłowości lub nadużyć finansowych dotyczących projektów w Programie FEnIKS.
Wszelkie nieprawidłowości można zgłaszać za pośrednictwem adresu e-mail: naduzycia.feniks@mfipr.gov.pl lub rownosc.feniks@mfipr.gov.pl albo poprzez elektroniczny system zgłoszeń za pośrednictwem dedykowanej strony internetowej https://www.feniks.gov.pl/strony/dowiedz-sie-wiecej-o-programie/zglaszanie-nieprawidlowosci/ , na której znajduje się więcej informacji na temat mechanizmu.
Ponadto istnieje możliwość zgłaszania podejrzenia o niezgodności projektu lub działań podmiotu wdrażającego projekt z Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych sporządzoną w Nowym Jorku dnia 13.12.2006 r. lub Kartą Praw Podstawowych Unii Europejskiej z dnia 06.06.2016 r.
Sygnały, zgłoszenia lub skargi mogą zostać przekazane przez osoby fizyczne (uczestników projektu lub ich pełnomocników i przedstawicieli), instytucje uczestniczące we wdrażaniu funduszy Unii Europejskiej, stronę społeczną (stowarzyszenia, fundacje) za pomocą:
- poczty tradycyjnej - w formie listownej na adres: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, ul. Wspólna 2/4, 00-926 Warszawa lub Ministerstwo Klimatu i Środowiska, ul. Wawelska 52/54, 00-922 Warszawa, lub Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ul. Konstruktorska 3a, 02-673 Warszawa,
- skrzynki nadawczej e-PUAP Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej Ministerstwa Klimatu i Środowiska lub Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
- formularza internetowego e-Nieprawidłowości, dostępnego na stronie www.feniks.gov.pl,
mechanizmu sygnalistycznego rozumianego jako dedykowany adres e mail: rownosc.feniks@mfipr.gov.pl lub naduzycia.feniks@mfipr.gov.pl